Scenariusze 3-6 lat

„Lekcje z bajki”

Oddajemy do Państwa dyspozycji pierwszą edycję scenariuszy lekcji dla dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 6 lat). Zostały one przygotowane ze świadomością, że pierwszy nauczyciel to dla wielu dzieci najważniejsza osoba spoza grona opiekunów i najbliższej rodziny, która wprowadza je w złożony świat uczuć i wartości.

Wierzymy, że kształtowanie postawy empatycznej warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Pierwszym krokiem na tej drodze powinna być pomoc przedszkolakom w rozpoznawaniu przeżywanych emocji i rozwijaniu umiejętności odczytywania ich u innych osób. Jest to najważniejszy cel, który przyświecał autorom tych scenariuszy.

Prezentujemy osiem scenariuszy zajęć opartych na „Mądrych bajkach z całego świata” (edycja 4, 2018). Przygotowane są również specjalnie napisane do bajek piosenki, których autorką jest Ewa Konstancja Bułhak (kompozycje: Andrzej Rewak). Realizację zajęć można zaplanować na jeden dzień, ale także z powodzeniem rozłożyć np. na cały tydzień zajęć poświęconych pracy nad rozwinięciem kompetencji emocjonalnych przedszkolaków.

Liczymy, że przygotowane przez nas materiały będą cennym wsparciem dla wszystkich pedagogów w edukacji najmłodszych uczniów oraz przyczynią się do realizacji trudnej i odpowiedzialnej misji kształtowania postawy empatycznej wśród nowych pokoleń.

Edycja 2018
Pobierz wszystkie scenariusze 3-6 lat z edycji 2018
Jak król Sambulo zaczął szanować trzcinę
Czy mamy się godzić na to, że ktoś nas źle traktuje? Ile siły i odwagi kosztowało małą trzcinkę Agape, żeby przeciwstawić się samemu królowi! Zebrała się w sobie i skorzystała też z mądrego wsparcia innych. A skoro nawet delikatne źdźbło zabrało głos i pokazało władcy, że tak nie można nikogo krzywdzić, to może i my mamy w sobie taką siłę, prawda?
Jak mały kanczyl odkrył, kim naprawdę jest
Inny nie znaczy gorszy. Nasze cechy i umiejętności nie tylko przydają nam się na co dzień, ale też pozwalają nam robić rzeczy, których inni nie potrafią. Jak się okazuje, to dobrze, że każdy jest trochę inny, bo każdy jest wyjątkowy! Dzięki temu razem możemy więcej, ponieważ się uzupełniamy.
Jak Maisa z Naimą na jeden dzień życiem się zamieniły
Czasami dobrze jest spojrzeć na swoje życie oczami innych. Przekonały się o tym Maisa i Naima, kiedy obie akurat miały nie najlepszy dzień i wydawało im się, że inni mają lepiej. Lepiej? Raczej po prostu inaczej! Bo każdy z nas może mieć coś, co jest dla niego ważne, czego na co dzień nie zauważa. Niekiedy potrzebny jest ktoś - lub coś - co na chwilę zmieni nasz punkt widzenia, żeby sobie to uświadomić! Warto doceniać to, co się ma na co dzień.
Jak stare drzewo czas zatrzymało, by coś powiedzieć ludziom
Czasem w codziennym pędzie nie zauważamy, że obok nas ktoś potrzebuje uwagi. A czasami to nam wydaje się, że nikt nas nie słyszy… Jak się wtedy czujemy? Co możemy zrobić? Ludzie i baobab żyli obok siebie przez całe lata, ale porozumieli się dopiero, kiedy mądre drzewa wykorzystało moc swojego serca. Może i nasze serca tak potrafią? Warto spróbować!
Jak chłopiec, który żył na ulicy, wzbił się wysoko w powietrze
Czasami nie mamy wpływu na sytuację, w jakiej się znajdujemy, ale nie warto tracić ducha! Tak jak Pran: chłopiec, który urodził się w rodzinie niedotykalnych w Kalkucie. Nie poddawał się i nie obrażał. Mimo że było mu ciężko, cały czas szukał sposobu, żeby zmienić swój los. Gotowość do pomocy innym i odwaga płynąca z serca pomogły mu dokonać cudu!
Jak rajski ptak Mekere nauczył szacunku kamienie
Niektórzy myślą, że wiedzą wszystko najlepiej i nawet nie sprawdzają, czy to, co usłyszeli, jest prawdą. A już szczególnie kiedy dotyczy to czegoś, co budzi ich obawy! Tak myślały kamienie dokuczające Mekere. Dopiero kiedy same zobaczyły, że świat jest inny, niż im się wydawało, i że Mekere wcale nie czaruje, zrozumiały swój błąd. Trzeba po prostu czasem wyjrzeć poza swoje podwórko!
Jak kolorowy Diego trafił na flagę Gwatemali
Diego martwiło to, że ludzie przez swoją zachłanność zagrażali jego rodzinie. Odważył się z nimi porozmawiać, mimo że się trochę bał i nie wiedział nawet, czy go zrozumieją. Ale udało się! Upomniał się o prawa swoje i swojego gatunku. Dzięki dzielnemu Diego Gwatemalczycy przypomnieli sobie, że nie można krzywdzić innych tylko dlatego, że ci nie mogą sami się sprzeciwić.
Jak skrzaty zaczęły ze sobą współpracować
Kiedy każdy widzi tylko czubek swojego nosa, nie dzieje się dobrze. Skupione na sobie skrzaty duendes dopiero w obliczu zagrożenia zobaczyły, że współpracując, nie tylko szybciej się działa, ale i ma się z kim porozmawiać czy pobawić! To mądry Jorge nauczył skrzaty, że razem mogą osiągnąć więcej!