Scenariusze 15+

Retoryka – podyskutujmy o wolności do bycia sobą

Oferta dla szkół średnich to warsztaty umiejętności retorycznych skupione wokół tematu wolności. Celem zajęć jest rozwinięcie przez młodzież umiejętności potrzebnych do wyrabiania oraz wyrażania własnego zdania oraz poznawania zdania innych, a co za tym idzie wzmacniania i poszanowania swojej i czyjejś wolności. Kompetencje komunikacyjne ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i pomagają rozpoznać granice swoje i innych. Kiedy potrafimy wyrazić nasze myśli i lepiej zrozumieć wypowiedzi innych osób, nie czujemy się tak bezbronni w sytuacji konfrontacji z odmiennym zdaniem czy światopoglądem, zmniejsza się poczucie konieczności ataku czy wycofania się z kontaktu. Powstaje pole do dyskusji.

Mając to na uwadze, ćwiczenia warsztatowe opracowaliśmy w taki sposób, by uczeń na końcu cyklu zajęć umiał przygotować samodzielnie różne typy tekstów. Zarówno takie, które są ważne w jego szkolnej edukacji (np. przemówienie, recenzja), ale też te właściwe codziennej komunikacji, by potrafił wzbudzić zainteresowanie, zbudować swój autorytet, skutecznie przekonać innych do swoich racji. W materiałach zaproponowane są także tematy do dyskusji poświęconych m.in. wyzwaniu, jakim jest wolność, jej granicom, formom ekspresji, krytycznemu myśleniu, niezależności, relacji innowacyjności z wolnością.

Materiały objęte są Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara.

Edycja 2019
POBIERZ CAŁY ZESZYT (EDYCJA 2019)
Pobierz informacje „Zanim zaczniesz”
Tematy do debaty lub dyskusji
Sytuacja retoryczna, czyli otoczenie buduje znaczenie
Jak zacząć, czyli najtrudniejszy pierwszy krok
Argumentacja, czyli jak przekonać nieprzekonanych
Spójność i struktura, czyli porządki tekstowe
Wysławiamy się, czyli odpowiednie dać rzeczy słowo
Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy dzieło
Edycja 2018
Pobierz wszystkie scenariusze 15+ z edycji 2018
Debata - czym jest i dlaczego warto korzystać z niej w pracy edukacyjnej i wychowawczej
Manual do pracy ze scenariuszami
Warsztat 1. - Słuchać, aby zrozumieć, a nie, aby odpowiedzieć
Warsztat 2. Pytasz tak, jak myślisz. Jak skutecznie zadawać pytania?
Warsztat 3. Rodzaje pytań
Warsztat 4. Wyrażanie własnego zdania – łatwe czy trudne?
Warsztat 5. Język osobisty – kolejny nowy język?
Warsztat 6. Czuję, bo potrzebuję. Jak zrozumieć własne emocje?
Warsztat 7. Jak opanować emocje?
Debata oksfordzka - opis

Poniżej zamieszczamy również zawarte w materiałach propozycje tematów debat z odpowiednimi odcinkami serialu dokumentalnego „Efekt Domina” w wersji do oglądania online oraz do pobrania.

"Ratowanie życia przez agresję jest moralnie dopuszczalne" W Brazylijskich fawelach rządzą brutalne gangi. Mieszkające tam dzieci, codziennie są świadkami lub padają ofiarą przemocy. Obejrzyjcie odcinek Efektu Domina, sezon IV, Brazylia. Film dostępny z możliwością pobrania dostępny na Vimeo.
"Nie powinno się pozwalać, by dzieci pracowały" W Bangladeszu w szwalniach pracują tysiące dzieci. Większość z nich nie chodzi do szkoły regularnie. Ich zarobki często są jedynym dochodem rodziny. Obejrzyjcie odcinek Efektu Domina, sezon II, Bangladesz. Film dostępny z możliwością pobrania dostępny na Vimeo.
"Każdy może zmienić swoje życie". W Etiopii nastolatki są wydawane przez rodziców za mąż. Tak kończy się ich dzieciństwo. Obejrzyjcie odcinek Efektu Domina, sezon II, Etiopia. Film dostępny z możliwością pobrania dostępny na Vimeo.
"Bezdomność nie jest wyborem" Chudobczyce to miejscowość, w której bezdomni dotąd ludzie mają swoje gospodarstwo, gdzie żyją i pracują wspólnie. Obejrzyjcie odcinek Efektu Domina, sezon II, Polska (Barka). Film dostępny z możliwością pobrania dostępny na Vimeo.