Scenariusze 10-12 lat

Rodzina, odpowiedzialność, szacunek, godność, bohaterstwo, bezpieczeństwo, edukacja to zagadnienia i wartości, które są osią „Wiem. Czuję… Pomagam!” inspiracji scenariuszy do zajęć z dziećmi i młodzieżą, które dotyczą znaczenia empatii, wrażliwości i odpowiedzialności w życiu człowieka.

Scenariusze powstały w oparciu o autentyczne historie związane z akcjami pomocowymi, przedstawionymi w cyklu reportaży „Efekt Domina”, które Kulczyk Foundation prowadziła w Panamie, Grecji, Tajlandii, Malawi, Nepalu, na Ukrainie i w Polsce.

Każdy ze scenariuszy poprzedzony jest wstępem przybliżającym zarówno opis danego kraju, jak i wartości, postawy, które są treścią zajęć.

Do każdego scenariusza przygotowano materiały dodatkowe – fragmenty reportaży „Efekt Domina”, które zostały dobrane tak, by zadbać o bezpieczeństwo emocjonalne uczniów. Wybrane scenariusze zawierają karty pracy.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Edycja 2018
Pobierz wszystkie scenariusze 10-12 lat z edycji 2018
GWATEMALA - Szukaj pasji, która może uczynić Twoje życie lepszym
POBIERZ: Scenariusz film
SUAZI - Szanuj drugiego człowieka i jego prawo do wolności
POBIERZ: Scenariusz film
KOLUMBIA - Twórz wspólnotę
POBIERZ: Scenariusz film
INDIE - Szanuj granice innych ludzi i nie pozwól przekraczać własnych
POBIERZ: Scenariusz film
RWANDA - Szukaj przestrzeni do porozumienia się
POBIERZ: Scenariusz film
FILIPINY - Nie pozostawaj obojętny na powazne sprawy
POBIERZ: Scenariusz film
PAPUA-NOWA GWINEA - Reaguj, kiedy komuś dzieje się krzywda
POBIERZ: Scenariusz film
Edycja 2017
Pobierz wszystkie scenariusze 10-12 lat z edycji 2017
TANZANIA - Pomagaj innym czuć się bezpiecznie
POBIERZ: Scenariusz film
KOLUMBIA - Szanuj drugiego człowieka
BENIN - Nie rób krzywdy innym ludziom
POLSKA - Nie oceniaj pochopnie
WIETNAM - Dotrzumuj danego słowa
POBIERZ: Scenariusz film
MALAWI - Spełniaj swe marzenia, ale nie kosztem innych
BRAZYLIA - Szukaj wiedzy i dziel się nią
TIMOR - Łącz siły we wspólnym celu
Edycja 2016
Pobierz wszystkie scenariusze 9-12 lat
panama_newsItem
PANAMA - Droga do lekarza
Panama, pomimo swojego piękna i wielokulturowego społeczeństwa, nie pozostaje wolna od poważnych problemów społecznych. Trudności najsilniej dotykają najuboższych mieszkańców Panamy. Jedną z takich grup są Indianie Ngoba. Zamieszkują oni w zachodniej części kraju, z dala od dużych ośrodków miejskich, a z powodu słabo rozwiniętej infrastruktury są niemalże odcięci od świata, więc brak im także dostępu do opieki medycznej i lekarstw. Na pomoc im przychodzą „Pływający Lekarze”, którzy szerzą ideę wolontariatu i pokazują, co to znaczy brać odpowiedzialność za drugiego człowieka.
polska_newsItem
POLSKA - Jak odbudować rodzinę
Sieroctwo postrzegane jest zwykle jako stan, w którym dziecko straciło jednego lub obojga rodziców. Nie zawsze tak to wygląda - jest to problem obejmujący również sytuacje, kiedy dziecko zostało odebrane rodzicom na podstawie wyroku sądu lub utraciło z nimi jakikolwiek kontakt. Jedną z wielu organizacji działających w Polsce na rzecz walki z problemem sieroctwa jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które prowadzi wioski dziecięce, wspólnoty młodzieżowe oraz świetlice dla rodziców i dzieci. Uczą oni jak budować relacje, dbać o więzi międzyludzkie i przeciwdziałać powstawaniu takich problemów społecznych.
malawi_newsItem
MALAWI - Walka z biedą i chorobą
Malawi jest krajem znajdującym się w bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej, a tragedią dla niego, oprócz ubóstwa i niedożywienia, jest epidemia AIDS. Dzieje się tak między innymi dlatego, że poziom edukacji publicznej jest bardzo niski, a duża część społeczeństwa nie ma do niego w ogóle dostępu. Wiele dzieci bardzo szybko traci rodziców i, co za tym idzie, szansę na jakąkolwiek edukację. Schronienie i nadzieję na lepsze jutro daje im Jacaranda Foundation, która stara się przejąć opiekę nad dziećmi pozostającymi w ciężkiej sytuacji, aby miały prawo oraz warunki do rozwoju.
ukraina_newsItem
UKRAINA - Pragnienie wolności
Największymi ofiarami każdej wojny są zwyczajni obywatele - ich codzienność drastycznie się zmienia oraz pojawia się strach przed utratą życia. Wielu mieszkańców Krymu oraz obwodów donieckiego i ługańskiego doświadczyło niewyobrażalnych tragedii - byli świadkami śmierci swoich bliskich. Osoby te szukają schronienia i poczucia bezpieczeństwa, ale pragną także zrozumienia i poczucia wsparcia. Na Ukrainie działa przedsiębiorstwo społeczne Pizza Veterano, które zrzesza weteranów wojennych i ich bliskich, dając im nie tylko miejsce pracy, ale także powrót do normalności.
nepal_newsItem
NEPAL - Koszmarny los dzieci w więzieniu
25 procent ludności Nepalu żyje poniżej granicy ubóstwa, a trudne warunki klimatyczne i częste katastrofy naturalne dodatkowo pogarszają tę sytuację. Dużym problemem społecznym jest także przestępczość, głównie wśród kobiet pochodzących z najuboższych rodzin. Wiele z nich, w konsekwencji swoich czynów, trafia na wiele lat do więzienia, a ponieważ w Nepalu nie istnieje system opieki nas opuszczonymi dziećmi, zwykle trafiają one do celi razem z rodzicami. Fundacje, takie jak Prisoners Assistance Nepal oraz Early Childhood Development Centre, starają się zapewnić im schronienie, wyżywienie i edukację.
polska_newsItem
POLSKA - Czy nie można wybierać
Rak jest chorobą, która zwykle traktowana jest jak wyrok. W Polsce dużą zmianę myślenia o samej chorobie zapoczątkowała fundacja Rak’n’Roll. Jedną z bardziej znanych akcji prowadzonych przez Fundację jest „Daj włos”, czyli program pozwalający każdemu, kto chce zmienić fryzurę, zrobić coś dobrego i podarować swoje włosy na perukę dla kobiet, które straciły włosy w trakcie chemioterapii. Takie małe gesty oznaczają naprawdę wiele i dają mnóstwo siły w powrocie do zdrowia – empatia, wsparcie i szacunek do chorego może pomóc mu wygrać z chorobą.
grecja_newsItem
GRECJA - Tu zaczyna się droga ku nadziei
Prześladowania na tle religijnym, przemoc i strach stały się dla osób mieszkających w Syrii czy Iraku codziennością. Opuszczają oni swoje domy i udają się w daleką podróż, aby odzyskać poczucie bezpieczeństwa i godności. Pragną dostać Pierwszym ich przystankiem w Europie bardzo często jest Grecja. Ci, którzy przetrwali morderczą wędrówkę przez Morze Śródziemne, zostają pozostawieni sami sobie. Utrata sensu życia jest największą stratą dla człowieka. Ogromną cenę jest więc gotów zapłacić za jego zachowanie. Wybiera niebezpieczną podróż zamiast życia w kraju ogarniętym wojną. Na swojej drodze na szczęście spotyka też ludzi, którzy pomagają uchodźcom przetrwać najtrudniejsze chwile na obcej ziemi.
tajlandia_newsItem
TAJLANDIA - Dzieci bez żadnych praw
Tajlandia znana jest głównie z rajskich plaż, tropikalnej przyrody i egzotycznej atmosfery, jednak w tle przemysłu turystycznego rozwinęła się także przestępczość zorganizowana, praca dzieci i handel ludźmi. Dzieci w Bangkoku często zatrudniane są do morderczej pracy w fabrykach lub zmuszane do prostytucji. Władze starają się nie dostrzegać problemu, ponieważ wraz ze wzrostem jego skali rosną także przychody z turystyki. Niezmiernie istotne są więc inicjatywy pozarządowe, starające się zwalczać współczesne formy niewolnictwa i zapewniać dzieciom schronienie i edukację.